IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как постоянните представители в Брюксел взеха властта в ЕС

Заради пандемията това беше единственият орган на блока, който запази срещите си лице в лице, но е обвиняван често в непрозрачност

09:22 | 04.07.21 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Тъй като коронавирусът парализира политиката в цяла Европа, една група получи повече власт: посланиците на Европейския съюз (ЕС).

Пратениците, които представляват 27-те държави от ЕС в Брюксел, се срещаха лично по време на пандемията, дори когато лидерите, министрите и депутатите бяха принуждавани да провеждат заседанията си онлайн.

Дори повече от обикновено, на тяхната комисия Корепер - съкращение от нейното френско име Comité des représentants permanents, се падна да премахне различията между националните правителства по въпроси, вариращи от разпространението на ваксини до ограниченията за пътуване, пише онлайн изданието Politico.eu.

Сега, когато Европа се връща към нормалност, официални лица и дипломати се чудят каква част от увеличената си власт посланиците ще запазят. Поне някои от правомощията изглежда ще останат в техни ръце, тъй като те са засилили ключов актив - преките им връзки на президентите и премиерите у дома.

Засилването на властта на посланиците представлява по-голяма промяна на властта в ЕС през последните години, далеч от Европейската комисия (ЕК) и правителствата на страните членки на блока. Разбира се, Комисията разполага със значителна власт в някои области, но в големите кризи на ЕС през последното десетилетие, около държавния дълг и миграцията, правителствата в крайна сметка се отдръпнаха.

Влиянието на постоянните представители по време на пандемията също представлява предизвикателство за поне някои министри на националните правителства. Двама дипломати коментират, че са виждали своите посланици да дават заповеди на министри, които очевидно не са били доволни от обръщането на ролята. Друг дипломат казва, че очаква властта да се върне обратно „само частично“ от посланици към министри.

Централната роля на Корепер също поражда загриженост за прозрачността, тъй като комисията се събира при затворени врати и публикува само оскъдни резюмета на разискванията си.

Независимо от това националните лидери ясно посочват колко жизненоважен е Корепер, за да поддържа функционирането на ЕС по време на коронавирусната криза. Тъй като сградите на ЕС опустяха, а Европа беше под блокада, посланиците продължиха да се срещат, макар и при специални условия - социално дистанцирани и с по-малко помощници.

Португалският премиер Антонио Коща предприе необичайната стъпка за правителствен лидер, като се присъедини към заседанието на Корепер през януари, в началото на шестмесечния мандат на страната си като председател на Съвета на ЕС. Той обяви комитета на посланиците за „истински център за мощност“. Ясен знак, че думите му не са просто ласкателство, се появи през март. След часове на спорове във видео срещата на върха лидерите на ЕС взеха извънредното решение публично да помолят Корепер - а не здравните министри или Европейската комисия, да решат как да се разпределят допълнително количество от 10 милиона ваксини срещу коронавирус.

Маурицио Масари, доскорошен посланик на Италия в ЕС, посочва, че ролята на Корепер е била „засилена и разширена“ в коронавирусната криза. Темите, които отдавна се смятат за по-„технически“, като здравната политика, изведнъж станаха изключително политически, отбелязва той.

Михаел Клаус, посланик на Германия в ЕС, казва, че Корепер „е станал по-политически, защото не сме имали много физически срещи“ на министри. Според него Корепер е „липсващото звено“ между работните групи в Съвета на ЕС, където служители от правителствата на страните членки обменят технически подробности за срещите на министрите.

Последна актуализация: 10:25 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още